Jak działa wkładka domaciczna?
Wkładka domaciczna – co to jest i jak działa?
Wkładka domaciczna w Centrum Medycyny Medica to popularna metoda antykoncepcji, ceniona za swoją skuteczność i długotrwałe działanie.
Umieszczona w macicy, zapobiega zapłodnieniu dzięki zastosowaniu różnych mechanizmów, w zależności od rodzaju wkładki.
Wkładka domaciczna, którą powszechnie nazywa się spiralą antykoncepcyjną, od wielu lat jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.
Wkładka ma niewielkie rozmiary, kształtem przypomina literę „T” i wykonana jest z elastycznego tworzywa sztucznego. Podczas wizyty w Centrum Medycyny Medica w gabinecie, ginekolog umieszcza ją w jamie macicy pacjentki, taki zabieg nie trwa długo i jest bez bolesny, a spirala antykoncepcyjna (w zależności od rodzaju) zaczyna skutecznie działać od razu po założeniu.
Jak wygląda założenie wkładki domacicznej i jak się do niego przygotować?
Każdą wkładkę domaciczną można założyć w dowolnym momencie cyklu, po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym, badaniu piersi, wykluczeniu ciąży oraz analizie wyników cytologii.
Wkładka miedziana zaczyna reagować od razu, natomiast hormonalna również będzie działała od razu, jeśli zdecydujesz się na jej założenie w pierwszym tygodniu swojego cyklu miesiączkowego.
Po tym czasie, przez 7 dni od momentu założenia wkładki, należy korzystać dodatkowo z innych metod antykoncepcyjnych, np. prezerwatywy.
Jak wygląda samo założenie u specjalisty w Centrum Medycyny Medica?
Pacjentka siada na fotelu, a ginekolog specjalnym aplikatorem wprowadza wkładkę do jamy macicy. Kiedy jest pewny, że znajduje się ona we właściwym miejscu, usuwa aplikator i przycina nitki, które są przytwierdzone do wkładki. Umieszczenie wkładki wewnątrz macicy trwa nie dłużej, niż kilka minut.
W większości przypadków, po usunięciu zużytej wkładki, od razu można założyć nową w gabinecie Centrum Medycyny Medica, bez konieczności czekania.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg jest wykonywany w Centrum Medycyny Medica stosunkowo szybko i bezboleśnie. Może jednak wiązać się z lekkim dyskomfortem. Istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego w przypadku nasilenia się dyskomfortu. W niektórych przypadkach, zaraz po zabiegu mogą wystąpić delikatne krwawienia, zawroty głowy, czy lekkie skurcze macicy, które z czasem powinny ustąpić.