Pierwsza wizyta


Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

Pierwsza wizyta z córką u ginekologa może wiązać się ze sporym stresem.
Badanie ginekologiczne, zwłaszcza wykonywane pierwszy raz i rozmowa na temat stref intymnych z zupełnie obcą osobą nie należą do przyjemności. Dowiedz się, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa, jak się do niej przygotować i kiedy najlepiej udać się na taką wizytę pierwszy raz.

Pierwszą wizytę z dziewczynką najlepiej odbyć u lekarza – kobiety ginekolog. Będzie to mniej krępujące.

Badanie ginekologiczne nie należy do przyjemnych, ale nie boli.
Wiąże się ono raczej z dyskomfortem i wstydem z powodu konieczności rozebrania się przed nieznaną osobą. Niektórzy twierdzą, że na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej udać się do kobiety. Zwłaszcza jeśli mama wie, że córka bardzo się denerwuje i stresuje wizją badania ginekologicznego.
Ale tak naprawdę nie ma reguł. Na pewno warto na pierwszą wizytę wybrać lekarza sprawdzonego lub poleconego.

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa?

Nie ma ustalonego jednego terminu, kiedy należy się po raz pierwszy udać do ginekologa. Dobrze, by taka wizyta, choćby profilaktyczna, odbyła się przed 20. rokiem życia.
Wcześniej do lekarza tej specjalności należy się udać zawsze w przypadku, gdy u dziewczynki wystąpią niepokojące objawy, obfite upławy, krwawienie z pochwy, zaburzenia miesiączkowania czy bóle podbrzusza.
Do ginekologa warto się wybrać także wtedy, gdy wiadomo, że nastolatka ma chłopaka i istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozpocznie aktywność seksualną lub też, że już ją rozpoczęła.
Najlepszy moment na badanie ginekologiczne to połowa cyklu, kilka dni po zakończeniu miesiączki.

Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa?

Najlepiej, by ograniczyć maksymalnie stres przed pierwszą wizytą u ginekologa, można opisać, czego dziewczynka może się w gabinecie spodziewać i w jaki sposób odbywa się badanie. Warto, by zrobiła to dorosła osoba, do której ma zaufanie.

Ważne jest aby dziewczyna odpowiadała szczerze na wszystkie pytania ginekologa.
Lekarz na pewno zapyta córkę o:

  • datę pierwszej miesiączki (jeśli córka już miesiączkuje),
  • datę ostatniej miesiączki,
  • regularność cyklu miesiączkowego,
  • dolegliwości w trakcie menstruacji,
  • aktywność seksualną.

Czasami, gdy jest konieczność badania dopochwowego, to w przypadku młodych pacjentek, używamy naprawdę bardzo cienkich wzierników lub waginoskopów.
Badamy też delikatnie zewnętrzne organy, sprawdzamy wydzielinę, ale o tym wszystkim pacjentkę uprzedzamy. Lekarze oczywiście powinni też badać piersi. Ważne jest to, by nauczyć tego badania już dziewczynki.
Zachęcamy też, w trakcie pierwszej wizyty, do tego, by szczepić młode pacjentki przeciwko HPV.
Tak naprawdę jedyne przeciwskazanie to inwazyjny rak szyjki macicy.

Czy obecność mamy w gabinecie jest konieczna?

Osoby niepełnoletnie nie mogą samodzielnie uczęszczać na wizyty do lekarzy. Towarzyszyć muszą im rodzice lub opiekunowie prawni, którzy muszą wyrazić zgodę na każdą procedurę medyczną. Natomiast gdy dziecko ukończyło już 16 lat, zgodę na wykonanie badania musi wyrazić zarówno dziecko jak i rodzic. Jeśli choć jedno z nich nie wyrazi zgody, badanie nie może się odbyć. To dotyczy również badania ginekologicznego.

Ze względu na to, że badanie ginekologiczne jest bardzo intymne, zazwyczaj mama badanej przebywa z nią w gabinecie jedynie podczas prowadzonego wywiadu. Na czas badania mama może opuścić gabinet.