Medica Centrum Medyczne Wyspecjalizowani lekarze i najwyższa jakoś obsługi to cechy, które reprezentujemy już od 2012 roku

Poradnia chorób piersi

Specjaliści:

Dr n. med. Łukasz Głogowski
– specjalista onkologii klinicznej

Rejestracja:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 do 19:00

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

dzwoniąc pod numer
32 241 38 65

Konsultacja + USG piersi i węzłów chłonnych: 250 zł

Konsultacja onkologiczna: 200 zł

Biopsja cienkoigłowa: 300 zł

Zakres konsultacji obejmuje rozpoznanie i leczenie:

USG piersi wraz z konsultacją i ewentualnym planem leczenia

profilaktyka onkologiczna

poradnictwo onkologiczne w przypadku pacjentów genetycznie obciążonych

Najczęściej zadawane pytania

Choroby piersi należą do częstych dolegliwości wśród kobiet (ale nie tylko), które mogą wywoływać uzasadniony niepokój, przede wszystkim ze względu na ryzyko nowotworu tego gruczołu. Na szczęście występuje on relatywnie rzadko, a większość innych chorób piersi i sutka ma łagodny przebieg. Co warto o nich wiedzieć? W jaki sposób się je diagnozuje i jak leczy? Na te oraz inne pytania dotyczące tematu odpowiadamy poniżej.

Czym są choroby piersi? Polegają one na patologicznych zmianach w obrębie gruczołu mlekowego i dzieli się je na:

  • łagodne
  • złośliwe

Mimo że zmiany w strukturze narządu mogą wydawać się niepokojące, najczęściej mają łagodny charakter i nie powodują poważnych konsekwencji. Poradnia onkologiczna to ostateczność, która dotyczy wyłącznie niewielkiego procenta pacjentów cierpiących na choroby gruczołu mlekowe. Należy bowiem podkreślić, że choć przeważnie są to kobiety, to tego rodzaju dolegliwości nie omijają też mężczyzn.

Łagodne choroby piersi nie wymagają wizyty u onkologa, choć oczywiście w razie poważnych wątpliwości czy długo nieustępujących bóli należy się udać do lekarza i wykonać USG piersi prywatnie czy też na NFZ. W razie konieczności rozwiązaniem jest też biopsja, która jest zabiegiem dokładniejszym, ale również bardziej inwazyjnym i boleśniejszym.

Wracając do łagodnych chorób, należy mieć świadomość, że bóle piersi występują aż u 8 na 10 kobiet w wieku od 35 do 50 lat. Z reguły wynikają ze zmian hormonalnych i są jedną z najczęstszych przyczyn, z powodu których kobiety konsultują się z lekarzem. Mogą się pojawiać w związku z menstruacją i przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych – wówczas leczenie ma przebieg objawowy.

Jeśli chodzi o łagodne choroby piersi, zaliczają się do nich m.in.:

  • dysplazja – zwyrodnienie o charakterze włóknisto-torbielowym, które ma formę stwardnień, torbieli i małych guzów,
  • gruczolakowłókniaki – niewielkie guzki, które usuwa się poprzez wyłuszczanie,
  • brodawczaki – patologiczny rozrost nabłonka przewodów, który powoduje wydzielanie się płynu z brodawki,
  • stany zapalne – obrzęki, zaczerwienienia i bolesności, które z reguły wynikają ze zbyt dużego nagromadzenia pokarmu w piersi matki podczas laktacji,
  • mlekotok – wyciekanie płynu z brodawki,
  • martwica tłuszczowa – nieforemne zniekształcenie, które jest efektem stanu zapalnego lub udaru.

Mimo że większość chorób piersi ma łagodny przebieg, to jednocześnie należy pamiętać, że nawet jeśli objawy wydają niegroźne, to jednak mogą być złośliwe. Zdarza się tak rzadko, jednak z uwagi na ewentualne ryzyko powinno się wykonać badania diagnostyczne zlecone przez lekarza, np. USG piersi czy biopsję.

Biopsja to badanie diagnostyczne, którego celem jest pobranie komórek z tkanek poddanych patologicznym zmianom. Pozyskany w ten sposób materiał biologiczny zostaje następnie przesłany do laboratorium, gdzie wykonuje się badanie histopatologiczne mające ustalić specyfikę choroby. Dzięki biopsji można zdiagnozować nowotwory, stany zapalne, torbiele, brodawczaki i inne patologiczne zmiany w obrębie piersi.

Biopsja dzieli się na otwartą i zamkniętą. Otwarta dotyczy pobierania tkanki poprzez wycinanie i nacinanie, podczas gdy zamknięta polega na wniknięciu w strukturę gruczołu i pozyskaniu stamtąd materiału. W ramach biopsji zamkniętej wykorzystuje się następujące metody pobrania komórek:

  • cienkoigłowa
  • gruboigłowa

Czym się różnią te metody? Otóż biopsja zamknięta gruboigłowa jest stosowana najdłużej i polega na zastosowaniu strzykawki wprowadzonej w pierś w celu zassania materiału biologicznego. Badanie trwa krótko i nie jest zbytnio bolesne, jednak z uwagi na niewielką ilość pobieranych komórek i tym samym małą dokładność stosuje się je bardzo rzadko.

Biopsję cienkoigłową praktycznie wyparła gruboigłowa, w ramach której używa się igły o większych rozmiarach i specjalnej konstrukcji po uprzednim nacięciu skóry przez chirurga w celu jej wprowadzenia w ciało. W związku z tym metoda wiąże się z koniecznością znieczulenia miejscowego, co podnosi jej inwazyjność i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Wykonanie badania USG piersi to jeden z podstawowych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na profilaktykę chorób piersi, w tym m.in. nowotworowych. Badanie ultrasonografem jest bezpieczne i dokładne, pozwalając na wykrycie i określenie niepokojących zmian lub podjęcie decyzji o dalszej diagnostyce w razie potrzeby. W odróżnieniu od biopsji USG piersi przebiega bezinwazyjnie i kosztuje niewiele, bo ok. 100 zł. Dzięki powszechności tej metody można ją wykonać bez problemu w wielu miejscach.

USG piersi przeprowadza się na początkowym etapie postępowania diagnostycznego. Zleca się je w odpowiedzi na zmiany w strukturze gruczołu w przypadku utrzymującego się bólu o niezidentyfikowanym podłożu. To powszechna technika, więc jest dostępna w większości gabinetów medycznych w Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej oraz innych miastach w województwie śląskim i całym kraju.

Jedną z najczęstszych chorób piersi jest torbiel, który ma kształt niedużego, gładkiego guzka z płynną strukturę wewnątrz. Można go wyczuć dłońmi, a jego charakter jest łagodny i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi ani nie świadczy o zmianach nowotworowych. Medycyna nie zdołała jeszcze znaleźć powodów ich powstawania, jednak z reguły przyjmuje się, że wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, przede wszystkim kobiecym.

Torbiele w piersiach w największym stopniu dotyczą kobiet w wieku 20-30 i powyżej 50 lat. Ich pojawienie się jest efektem niekontrolowanego rozrostu komórek przewodów mlecznych, na skutek czego zostają one zablokowane, co może prowadzić do wydzielania się płynu z brodawki.

Po wykryciu torbieli w piersi należy skonsultować się z onkologiem lub poradnią chorób sutka, aby uzyskać informacje dotyczące diagnostyki. W zależności od rozpoznania fizykalnego lekarz powinien zlecić wykonanie określonych badań diagnostycznych, najczęściej USG lub biopsji. Z kolei aby zorientować się, czy zmiany mają podłoże hormonalne, warto zbadać poziom hormonów.

Żeby usunąć torbiel, na początkowym etapie leczenia, gdy choroba ma łagodny przebieg, można stosować środki farmakologiczne. Jeśli okaże się to nieskuteczne, rozwiązaniem pozostaje zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym. Po jego wykonaniu materiał biologiczny należy przekazać do badania histopatologicznego, aby upewni się, że nie ma on złośliwego charakteru.

Zapraszamy serdecznie

Oferujemy konkurencyjne ceny, krótkie terminy oczekiwania na wizyty, jak i elastyczność w ustalaniu daty i godziny.

Cały zespół pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie, spełniającym najwyższe, światowe standardy,
to powoduje że Nasze usługi są wykonywane na najlepszym poziomie.

Poradnia chorób piersi Gzmedica

Poradnia Chorób piersi Gzmedica