Antykoncepcja dla kobiet


Antykoncepcja dla kobiet – wkładki wewnątrzmaciczne

Możemy zadać sobie pytanie na początek, czym jest wkładka domaciczna, określana inaczej jako spirala antykoncepcyjna czy wkładka wewnątrzmaciczna.

Jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, przeznaczonych dla kobiet. Ich największą zaletą jest brak konieczności podejmowania jakichkolwiek działań w kierunku zachowania ochrony antykoncepcyjnej, a także niezmienność co do odczuć w trakcie stosunku płciowego.

Na rynku dostępne są dwie wkładki wewnątrzmaciczne miedziane oraz hormonalne, których aplikacja wygląda podobnie, jednak różnią się one przede wszystkim mechanizmem działania.

Jak działa wkładka domaciczna ?

Wyróżniamy wkładki miedziane oraz hormonalne, natomiast oba typy mają postać niewielkiego przedmiotu wykonanego z tworzywa sztucznego, w kształcie litery T,
z cienkim sznureczkiem wystającym z „nóżki” – czyli najdłuższego ramienia wkładki.

To, jak działają, uzależnione jest od substancji aktywnej zawartej we wkładce. Wkładka miedziana, jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie jony miedzi.
Po umieszczeniu jej w jamie macicy jony te są stopniowo uwalniane, co powoduje powstanie kontrolowanego, miejscowego stanu zapalnego. Pojawia się obrzęk, a śluzówka macicy staje się przekrwiona, co nie stanowi dobrego środowiska do zagnieżdżenia się zarodka. Oprócz tego substancje uwalniane z wkładki miedzianej zagęszczają śluz w szyjce macicy, co jednocześnie utrudnia ruch plemnikom.

Wkładka hormonalna zawiera progestagen hormon powodujący zmiany w śluzówce macicy i sprawiający, że pozostaje ona zbyt cienka, by doszło do rozwoju ciąży i do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Podobnie jak wkładka miedziana, wpływa również na zagęszczenie śluzu w szyjce macicy.

Wady i zalety wkładki wewnątrzmacicznej.

Wśród zalet wkładki antykoncepcyjnej można przede wszystkim wymienić cechę braku konieczności dbania o przyjmowanie tabletek, zakładanie prezerwatyw czy wymianę krążków dopochwowych.
Kobieta nie musi więc skupiać się na zapobieganiu ciąży oraz na okolicznościach sprzyjających utrzymaniu ciągłości ochrony przed niepożądanym zapłodnieniem.

Oprócz tego skuteczność wkładek hormonalnych szacuje się na ponad 99% ochrony. Warto wiedzieć, że zarówno wersja hormonalna, jak i spirala miedziana mogą być zakładane u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Wady wkładki antykoncepcyjnej to z kolei dość wysoki, jednorazowy koszt. Oprócz tego niektóre pacjentki skarżą się na zwiększoną intensywność i dolegliwości bólowe podczas krwawień miesiączkowych. Dodatkowo niewielkiej liczbie osób przeszkadza wyczuwalny w pochwie sznureczek wystający przez szyjkę macicy jednak tak naprawdę nie powinien on przeszkadzać w codziennym życiu czy podczas stosunków seksualnych, podobnie jak sama wkładka domaciczna.

Jakie są przeciwskazania do założenia wkładki ?

Wkładka domaciczna może nie być opcją dla każdego.
Założenie jej jest przeciwwskazane przy:

  • ciąży,
  • niewyjaśnionych krwawieniach z dróg rodnych,
  • nowotworach (piersi, endometrium, szyjki macicy czy jajnika),
  • wadach anatomicznych macicy,
  • mięśniakach macicy,
  • stanach zapalnych narządów miednicy mniejszej i dróg rodnych,
  • zaburzeniach układu odpornościowego.

Istnieją także przeciwwskazania do założenia konkretnego rodzaju wkładki.
Wkładki miedzianej nie zakłada się, jeśli pacjentka ma obfite miesiączki, niedokrwistość, endometriozę lub jest uczulona na miedź. Wkładki hormonalnej nie zakłada się w przypadku ostrych chorób wątroby i nowotworów hormonozależnych.

Czy wkładka wewnątrzmaciczna może wypaść?

Wkładka domaciczna może wypaść, jednak nie zdarza się to często.
Ryzyko wypadnięcia rośnie podczas miesiączki. Jeśli wkładka wysunęła się tylko częściowo, to i tak musi zostać usunięta przez lekarza. Częściej zdarza się to u młodych kobiet (poniżej 20. roku życia), u kobiet z obfitymi miesiączkami oraz u nieródek.

Do wkładki przyczepiony jest nylonowy sznurek, który wystaje z kanału szyjki macicy i jest wyczuwalny. Warto po każdej miesiączce sprawdzać jego lokalizację. Jeśli sznurek jest krótszy lub dłuższy niż zwykle (albo zupełnie niewyczuwalny), może to świadczyć o przemieszczeniu się wkładki.

Innymi objawami związanymi z wypadaniem wkładki są: obfite krwawienie, bóle podbrzusza i gorączka. Jeśli podejrzewamy, że wkładka mogła wypaść, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie należy podejmować próby samodzielnego usunięcia systemu domacicznego