Medica Centrum Medyczne Wyspecjalizowani lekarze i najwyższa jakoś obsługi to cechy, które reprezentujemy już od 2012 roku

Poradnia usg płuc

USG płuc w Centrum Medycyny Medica Chorzów
To innowacyjna metoda diagnostyczna pozwalająca szybko, bezpiecznie i pewnie rozpoznawać choroby płuc.

Badanie USG to jedna z najpowszechniejszych metod diagnostycznych ?! Wykorzystywane jest ze względu na nieinwazyjność, brak przeciwwskazań oraz ryzyka powikłań.

1. Badanie ultrasonograficzne pozwala na rozpoznanie wielu chorób płuc i powikłań pourazowych klatki piersiowej bez narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie
2. Badanie USG nie tylko umożliwia rozpoznawanie zmian zapalnych, ale również może zasugerować ich rodzaj
W przypadku obecności charakterystycznych cech w obrazie USG badający może różnicować typowe zapalenie bakteryjne od zapalenia atypowego i wirusowego, a u niektórych pacjentów także zapaleń grzybiczych
3.  Bardzo ważne jest, że badanie to pozwala stwierdzić obecność powikłań czyli ropnia płuca i ropniaka opłucnej co ma ogromne znaczenie dla wyboru odpowiedniego leczenia

Jakie są zalety badania w poradni USG płuc ?

Można przyjąć, że  USG jest badaniem 3B tzn.

  • bezbolesne,
  • bezpieczne,
  • bezinwazyjne

* brak narażenia na promieniowanie rentgenowskie
* postawienie trafnej diagnozy
* nie wymaga specjalnych przygotowań
* niepokój u dziecka nie wpływa na jakość badania
* obrazowanie bardzo niewielkich zmian, które mogą nie być widoczne na zdjęciu RTG klatki piersiowej

Fale ultradźwiękowe , których używa się podczas USG w Gz Medica nie wpływają niekorzystnie na organizm. Dzięki temu może być bez obaw wykonywane m.in. u kobiet w ciąży, karmiących piersią, oraz u małych dzieci nawet kilkukrotnie.

Kiedy zgłosić się na badanie USG ?

– urazy w obrębie klatki piersiowej
– przewlekły kaszel problemy z oddychaniem, częste duszności
– kontrola po przechorowaniu koronawirusa COVID-19
– trudności w osłuchiwaniu klatki piersiowej u dzieci w niepokoju

W Centrum Medycyny Medica wykonujemy badania USG płuc zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Co takiego może wykryć ?
Szczególnie uwagę zwróćmy na to, że w naturalnych warunkach w jamie opłucnej znajduje się nie więcej niż 10 ml płynu surowiczego, który pełni funkcję nawilżającą i ułatwia ruch płuc podczas oddychania.

Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie stanów patologicznych takich jak:

  • odma opłucnowa,
  • obecność zwiększonej ilości płynu w jamie opłucnej,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opłucnej,
  • zrosty opłucnej,
  • obrzęk płuc, np. w przebiegu przewlekłej niewydolności krążenia,
  • choroby śródmiąższowe płuc, zatorowość płucna.

Specjaliści:

Lek. Radosław Marciniak
– specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, pracownik naukowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pasjonat ultrasonografii – od 2008 roku przeprowadził ponad 400 kursów ultrasonografii w Polsce i za granicą. Certyfikowany instruktor PTAiIT oraz ESRA.

Rejestracja:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9:00 do 19:00

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

dzwoniąc pod numer
32 241 38 65

Konsultacja: 200 zł

Zakres konsultacji obejmuje:

zapalenie płuc o różnej etiologii

przewlekła obturacyjna choroba płuc

włóknienie płuc

zatorowość płucna

nowotwory płuc

anestezjologie

Najczęściej zadawane pytania

Badanie ultrasonograficzne płuc to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na zdiagnozowanie oraz ocenę przebiegu wielu chorób układu oddechowego. W przeciwieństwie do diagnostyki rentgenowskiej (zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa płuc), wykonanie badania ultrasonograficznego nie naraża pacjenta na ekspozycję na promieniowanie jonizujące i może być często powtarzane bez negatywnego wpływu na zdrowie.

Wysoka czułość w rozpoznawaniu zmian charakterystycznych dla śródmiąższowego zapalenia płuc występującego w przebiegu COVID-19, jak i rozpoznawaniu zmian po przebytym zapaleniu tego tego typu, czynią badanie ultrasonograficzne idealną metodą diagnostyki chorych w trakcie choroby oraz po jej przebyciu (nawet bezobjawowym).

Badanie trwa około 10 minut i jest bezbolesne. Poprzedzone jest zebraniem wywiadu chorobowego. Jeśli pacjent posiada dokumentację medyczną, w szczególności wyniki poprzednich badań obrazowych, proszony jest o jej przyniesienie i okazanie lekarzowi wykonującego badanie.

Badanie USG to jedna z najpowszechniejszych metod diagnostycznych. Wykorzystywane jest ze względu na nieinwazyjność, brak przeciwwskazań czy ryzyka powikłań. Bezpieczeństwo USG wynika z wykorzystania ultradźwięków, które nie są szkodliwe dla organizmu. Mimo to najczęściej badania obrazowe płuc kojarzą się z RTG, jednak nie jest ono jedyną metodą skutecznego wykrywania chorób.

Za standardowe badanie obrazowe płuc uznaje się właśnie RTG klatki piersiowej. Rentgen wyróżnia się dużą wartością diagnostyczną i często zalecany jest jako badanie profilaktyczne w schorzeniach płuc. Służy do rozpoznania źródła objawów klinicznych i diagnozowania chorób takich jak gruźlica, zapalenie płuc czy zmiany nowotworowe. Badanie rentgenowskie ma jednak swoje ograniczenia. Nie można wykonywać go u kobiet w ciąży i jest mniej dokładne od USG.

Przewagą USG płuc nad rentgenem jest możliwość dokładnej oceny jam opłucnowych pod kątem zalegającego tam płynu. Pozwala również na wykrycie zmian o wielkości sięgającej 0,1 mm. Niestety widoczne w tym badaniu zmiany powinny przylegać do powierzchni opłucnej, aby dało się je zaobserwować. W USG jamy opłucnej nie dostrzeżemy głębszych obszarów płuc, ale taki obraz uzyskamy już w RTG. Dlatego badanie ultrasonograficzne niejednokrotnie spełnia funkcję pomocniczą i wykonywane jest dodatkowo, jako uzupełnienie innych badań.

Wykonanie USG jam opłucnowych zalecane jest przez lekarza szczególnie w sytuacji, gdy pojawi się podejrzenie zalegania w ich obrębie nadmiaru płynu. W naturalnych warunkach w jamie opłucnej znajduje się nie więcej niż 10 ml płynu surowiczego, który pełni funkcję nawilżającą i ułatwia ruch płuc podczas oddychania. Nadmiar płynu wskazuje na różne choroby takie jak gruźlica, zapalenie płuc czy rak płuc. Wysoka czułość USG sprawia, że na jego podstawie można wykryć nawet niewielką ilość tego płynu.

Płyn w jamie opłucnej wymaga przebadania, co pozwoli na postawienie diagnozy. Również w tym kontekście przydatne jest USG jamy opłucnej, ponieważ pozwala na dokładną lokalizację miejsca nagromadzenia płynu. Na tej podstawie lekarz określa miejsce wkłucia w celu pobrania próbki do badania.

Nie tylko płyn w jamach opłucnowych jest wskazaniem do badania ultrasonograficznego. Jego wykonanie pozwala też na dostrzeżenie zmian w strukturze tkankowej:

  1. urazów;
  2. zmian zapalnych (w tym zapalenia płuc lub opłucnej);
  3. zmian nowotworowych;
  4. zmian radiologicznych;
  5. nieprawidłowości nie tylko płuc i opłucnej, ale też w obrębie śródpiersia czy ścian klatki piersiowej.

Inne wskazania do USG jamy opłucnej to:

  1. ciąża, która uniemożliwia wykonanie RTG;
  2. monitorowanie leczenia schorzeń płuc, w tym kontrola nacieków pojawiających się w chorobach takich jak zapalenie płuc;
  3. bóle i duszności u pacjenta lub męczący kaszel, a także kaszel z plwociną;
  4. wykrycie nosicielstwa genu BRCA1 albo BRCA2, które stanowią czynnik zwiększający ryzyko rozwinięcia się niektórych odmian raka u pacjenta. Wykonując USG płuc, a tym samym obszaru klatki piersiowej, można wykryć guzy mogące wskazywać na rozwijanie się nowotworu. W obrębie płuc obserwuje się też przerzuty u chorych m.in. na raka piersi, jajnika, jądra, tarczycy, nerek czy czerniaka.

Podobnie jak w przypadku innych badań ultrasonografem również USG jamy opłucnej nie wymaga przygotowania. Podczas badania pacjent odsłania klatkę piersiową, by lekarz mógł pokryć badany obszar żelem ułatwiającym rozchodzenie się ultradźwięków. Następnie wykorzystuje sondę USG o odpowiednim kształcie i przemieszcza ją po powierzchni skóry. Na monitorze wyświetla się obraz płuc i jam opłucnowych, a lekarz może ocenić stan narządów i struktur wewnętrznych. Obrazy są na bieżąco omawiane z pacjentem, a na koniec do USG przygotowywany jest specjalistyczny opis.

Badanie USG płuc oraz jam opłucnowych stosowane jest w diagnostyce podstawowej, specjalistycznej, a także w celu wykrywania stanów zagrażających życiu. Z powodzeniem przeprowadzane jest u dorosłych, kobiet ciężarnych oraz dzieci. Szczególnie wysoką skuteczność wykazuje przy rozpoznawaniu zapalenia płuc. Na jego podstawie odróżnia się bakteryjne stany zapalne od wirusowych czy grzybiczych.

Na podstawie USG płuc i jamy opłucnej możliwe jest zdiagnozowanie:

  1. ropniaka opłucnej i ropnia płuca;
  2. zatorowości płucnej;
  3. gruźlicy płuc;
  4. odmy opłucnowej;
  5. stłuczeń i urazów płuc;
  6. krwawień do jamy opłucnowej;
  7. guzów powłok klatki piersiowej, ale też grasicy czy węzłów chłonnych;
  8. raka płuca i opłucnej (np. międzybłoniaka opłucnej);
  9. niewydolności serca, marskości wątroby czy schorzeń osierdzia, na które może wskazywać płyn w opłucnej.

Zapraszamy serdecznie

Oferujemy konkurencyjne ceny, krótkie terminy oczekiwania na wizyty, jak i elastyczność w ustalaniu daty i godziny.

Cały zespół pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie, spełniającym najwyższe, światowe standardy,
to powoduje że Nasze usługi są wykonywane na najlepszym poziomie.

Ultrasonografia płuc Gzmedica