Kolposkopia


Kolposkopia – co to takiego i kiedy warto ją wykonać.

Kolposkopia jest jedną z metod obrazowania i diagnozowania zmian w obrębie szyjki macicy pochwy oraz sromu.
Głównym i podstawowym celem badania jest wykrywanie śródnabłonkowej neoplazji lub raka dolnego odcinka dróg rodnych.
Podczas kolposkopii można także rozpoznać groźne stany chorobowe dolnych narządów płciowych.
Do wykonania wykorzystywany jest specjalny przyrząd optyczny kolposkop.
Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym oraz niebolesnym, trwającym zaledwie kilka minut. Może być bezpiecznie wykonywana u kobiet w ciąży.

Na czym polega kolposkopia ?

Badanie kolposkopem pozwala nawet w ciągu kilku minut rozpoznać groźne stany chorobowe i podjąć odpowiednie kroki ku skutecznemu leczeniu.
Podczas kolposkopii może zostać też pobrany wycinek tkanki.
Poddawany analizie, wykazuje, czy występuje jakaś zmiana chorobowa lub czy została ona usunięta w całości. Uzyskana tkanka bywa też pomocna przy planowaniu operacji, gdyż obrazuje jak duże jest ognisko zapalne.
Zabieg szczegółowo przedstawia stan powierzchni nabłonka i naczyń układu rozrodczego w bardzo dużym powiększeniu.
Przed kolposkopią zazwyczaj wykonuje się cytologię  zwiększa to czułość diagnostyczną. Pacjentki na około 7 dni przed wizytą nie powinny współżyć seksualnie ani dokonywać irygacji pochwy. Samo badanie nie jest długie ani bardzos komplikowane.
Wykonywane tradycyjnie na fotelu ginekologicznym, trwa zazwyczaj około 15 minut, a wyniki są gotowe do odbioru praktycznie natychmiast.

Kto powinien mieć wykonaną kolposkopie ?

Lekarz wykona kolposkopię, gdy wyniki np.: cytologii wskazuje na nieprawidłowy wzrost lub aktywność komórek przednowotworowych. Lekarz ginekolog może również wykonać kolposkopię do dokładniejszego zbadania szyjki macicy, jeśli istnieją inne problemy zdrowotne.

Badania kolposkopowe są zlecane przez lekarza w kilku uzasadnionych przypadkach, szczególnie po stwierdzeniu:
– nadżerki na szyjce (zazwyczaj objawia się krwawieniami po stosunku),
infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który bywa potencjalną przyczyną
– występowania raka szyjki macicy,
– zmian o charakterze kłycin w obrębie sromu,
– nawracających infekcji pochwy.

Kolposkopia, jak się przygotować ?

Jak przygotować się do badania? Warunkiem dobrze wykonanego badania jest to, że kobieta nie zgłosi się do nas w okresie miesiączki lub krwawienia z innego powodu.
Na badanie należy zgłosić się około 4 dni przed i po zakończeniu krwawieniu.
Pacjentka nie może być w trakcie leczenia przeciwzapalnego, a więc przyjmowania globulek. Po leczeniu powinna odczekać ok. 4 dni. Nie może mieć również czynnego stanu zapalnego. Nie może być poddana badaniu ginekologicznemu, jak i USG przezpochwowemu w dniu planowanej kolposkopii.
Nie powinna również współżyć dobę przed badaniem.

Kolposkopia a rak szyjki macicy

Czy kolposkopia stawia ostateczną diagnozę w rozpoznaniu raka szyjki macicy?
Jest to badanie, które nie stawia rozpoznania ostatecznego, ale niewątpliwie ułatwia dalszą diagnostykę. Badanie polega na tym, że po założeniu wziernika, przemywamy solą fizjologiczną i wymywamy wydzielinę oceniając ją.
Następnie oceniamy powierzchnię szyjki. W specjalnych filtrach oceniamy naczynia krwionośne i wykonujemy próby z odczynnikami – tutaj istotne, aby pacjentki uprzedzały o różnego rodzaju uczuleniach, ponieważ w kolposkopii wykorzystuje się odczynnik z jodem.
Pacjentka nie może być uczulona na jod, bo wówczas jedna, ale zaznaczam tylko jedna z prób, nie mogłaby zostać wykonana.